Opis projekta
Projekat je osmišljen kao dugoročni instrument za rješavanje sistemskih problema u socio-ekonomskom razvoja opštine Nikšić sa fokusom na inkluziju mladih i zaposlenje RE populacije. Program ekonomske inkluzije uključuje razvoj novih instrumenata koji pospješuju ekonomski razvoj, unapređuju saradnju između stakeholdera u rješavanju društvenih problema i po prvi put u Nikšiću implementiraju jasan vodič dostupan potencijalnim investitorima. Ukupan planirani budžet iznosi 13,680.00€ (EUR, bez PDV) (od 7,000-15,000).
Projekat je sačinjen iz tri ključne komponente :
1. „Kolaborativna zajednica (Collaborative community)”.
Ključne aktivnosti programa su formiranje savjetodavne radne grupe (koja predstavlja javni, privatni i civilni sektor) sa ciljem dostavljana nacrta odluka u skladu sa konceptom kolaborativne zajednice i standardima EU. Aktivnosti obuhvataju i poziv za učlanjenje u savjet i organizovanje formativnih sastanaka savjeta. Fokus savjeta je uključenje mladih u rad savjeta što je neophodno kako bi direktno bili u mogućnosti da utiču na sve aktere lokalne zajednice, prije svega u unapređenju programa namjenjenim mladima.
2. „Otvoreno za investiciju (Open for investment)“
Cilj aktivnosti je formiranje radne grupe koja bi pripremila vodič za investitore koji je prilagođen standardima OECD-a, EU i u kojem su jasno pojašnjeni nacionalni programi podrške (subvencije Ministarstva ekonomije CG, programi Ministarstva poljoprivrede CG, smjernice za podršku inovativne djelatnosti i poreske olakšice za osobe sa invaliditetom) sa jasnim administrativnim koracima koje investitor treba da preuzme
3. „Prilika za Vas (Oportunity for Y) “
Aktivnosti treće komponente “Prilika za vas” / “Prilika za mlade” se odnose upravo na formiranje tematskih radnih grupa privrednog savjeta iz oblasti poljoprivrede, turizma, zanatstva, informacionih tehnologija, prerade i proizvodnje, kako bi se prikupili konkretni predlozi za pokretanje biznisa. Prijedlozi za pokretanje biznisa bi bili pretvoreni u biznis planove, a zatim bi se zainteresovana mlada lica uključila u radionice na kojima biraju i unapređuju svoje biznis planove. Poseban fokus će biti posvećen uključenju RE populacije. Ova aktivnost biće realizovana u saradnji sa NVO “Romski krug” sa kojom je potpisan Memorandum o saradnji.
Projekat je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 - ReLOaD2, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedijenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori, ReLOaD2 program realizuje se u partnerstvu sa petnaest lokalnih samouprava, u oviru pet klastera.