Cilj VR Lab programa je pružanje podrške MMSP u vlasništvu mladih i posticanje ekonomije zasnovane na znanju u Crnoj Gori. Akcija „VR Lab” usmerena je na cilj stvaranja novih mogućnosti za razvoj i multisektorsku primenu virtuelne realnosti, razvoja 3D i video igara, uz podsticanje inovacija i tržišne konkurentnosti u ICT sektoru. Ovi ciljevi su u skladu sa tematskim prioritetima istaknutim u ključnim nacionalnim strategijama (S3, Strategija za mlade i SfD MMSE) jer omogućavaju razvoj novih proizvoda i usluga, povećavaju konkurentnost u informaciono-komunikacionim tehnologijama i olakšavaju unapređenje inovativnosti MMSP.
Program „VR Lab” realizuje se u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije, prvenstveno baziran na virtuelnoj stvarnosti, a razvoj video igara je potencijal za razvoj informacionih tehnologija jer uvodi visokotehnološku opremu virtuelne realnosti i mentorsku podrške za korisnike programa. Ovaj pristup novoj tehnologiji i znanju obuhvatiće aktivnosti koje se odnose na unapređenje komercijalizacije, internacionalizacije, kvaliteta proizvoda i zaštite intelektualne svojine, jer su ove važne oblasti još uvijek nedovoljno razvijene u Crnoj Gori.
Program kao takav jača interne performanse MMSP, poboljšava inovativnost, istovremeno pružajući podršku transformaciji lokalnog digitalnog poslovanja.
Stvaranje lokalnog sistema podrške koji može „usmjeriti“ ideje na tržište može stvoriti novu snažnu ekonomsku aktivnost koja će stvoriti izvozne proizvode i biti u službi povećanja rasta IKT sektora.
Ukoliko se ovakav rast zasniva na tržištima u razvoju kao što je virtuelna realnost i ako je klasterska organizacija sposobna da ne samo „drži korak“ već postane specijalizovani centar za inovacije u ovoj oblasti, potencijalno može da podstakne veću konkurentnost crnogorske privrede. Ovo bi omogućilo finansiranje daljih pratećih aktivnosti i sinergiju sa drugim lokalnim programima zapošljavanja jer oni obezbeđuju izvore prihoda za pokrivanje svih budućih operativnih troškova i troškova održavanja.
Aktivnosti programa će se odvijati u saradnji sa razvojnim Poslovnim savjetom Nikšića na obezbjeđivanju lokalnog vlasništva i obezbjeđivanja distribucije novih metoda izdavanja/distribucije softverskih proizvoda na lokalnom i nacionalnom nivou. Projekat će se realizovati u skladu sa standardom ISO 14001 koji obezbeđuje bezbednost životne sredine.